Várak a Délvidéken

Az Iregszemcsei Deák Ferenc Általános Iskola 40 diákja kétnapos kiránduláson vett részt november végén Horvátországban és Szlovéniában a Honvédelmi Sportszövetség által kiírt pályázat segítségével. A túra során néhány középkori, a török elleni harcban fontos szerepet játszó várat látogattunk meg itthon és külföldön.

Elsőként Szigetvárra utaztunk. Megtekintettük a vár területén található múzeumot, sétáltunk az egykori vár udvarán, sőt még a várfalon is. Belülről is megcsodáltuk a dzsámit, amelynek fantasztikus akusztikája mindenkit lenyűgözött. Érdeklődéssel hallgattuk a tárlatvezetést, amelyből megtudtuk, hogy jelenleg is ásatások folynak a vár területén azzal a céllal, hogy feltárják a méltán híres hidat, amelyen keresztül Zrínyi Miklós és követői kirohantak a biztos halálba. Ma már hihetetlennek tűnik, hogy néhány évszázaddal ezelőtt a szomszédos területeket még víz borította, csodálattal vettük szemügyre a környéket.

Ezután a horvát határ felé indultunk és közben a busz ablakából álmélkodva figyeltük a gyönyörű őszi tájat a Duna-Dráva Nemzeti Park területén.

Délután Varasd várában vártak bennünket nagy szeretettel. Először bejártuk a vár minden zugát, megismerkedtünk a vár és a város történelmével. A tárlatvezetőnk nagyon érdekes és izgalmas történeteket mesélt, tanulóink szinte itták a szavait. Betekintést nyertünk Varasd történelmének minden korszakába, a tárgyi emlékeket csodálattal néztük a vár szobáiban. Ezután sétáltunk egy nagyot a történelmi óvárosban, ahová szintén elkísért bennünket az idegenvezetőnk. Minden utcáról, minden épületről volt egy érdekes története. Közben alkonyodni kezdett, felgyúltak az utcai fények. Szépen pompáztak az ódon épületek.

Az élménydús nap végén Ivanecbe indultunk, a szállásunkra. Mindenkinek jólesett a meleg vacsora, a kényelmes szobákban néhány óra múlva nyugovóra tértünk. Másnap bőséges reggelivel vártak minket vendéglátóink mielőtt útnak indultunk volna következő úticélunk felé.

Csáktornyán a vár szomszédságában található a Zrínyi Miklósról elnevezett park, ahol kiadós sétát tettünk a lehulló gyönyörű őszi falevelek között. Fejünk felett madarak repkedtek és zajongtak. Fotózkodtunk a Zrínyi emlékműnél, alaposan szemügyre vettük a szobrokat. A gondosan ápolt parkból jó rálátás nyílt a várra is.

Újabb határátkelés következett, Szlovénia – Lendva felé vettük az irányt. Itt a programunk egy tartalmas városnézéssel kezdődött. Alig hittük, hogy ez a nagyszerű kétnyelvű kisváros csupán kb. 3500 lakossal rendelkezik. Műemlék jellegű épületei ma is jelentős szerepeket töltenek be a város életében. Kívül–belül megcsodáltuk Makovecz Imre műremekét, a Lendvai Színház épületét. A színháztól a zsinagóga épülete és a templom mellett elsétálva vezet az út a várhoz. Már a séta során érdekes műalkotásokat láttunk az út mellett. A várban egy kisfilmet is megnéztünk a település történelméről és kulturális életéről. Az egykori szobák ma kiállítóteremként működnek. Nem csupán a történelemhez kapcsolódó tárlatokkal találkoztunk, hanem kortárs helyi művészek alkotásait is megismerhettük, valamint egy lepkemúzeum is helyet kapott a vár falai között.

Lendvától néhány kilométernyire található az alig 300 fős magyar település, Völgyifalu. A helyiek nagy szeretettel és kiadós uzsonnával vártak bennünket a falu határában található „Legelőn”. Míg a gyerekek kolbászt melegítettek a tűznél, addig vendéglátóink „langalit” sütöttek a kemencében. Közben szívesen meséltek a muravidéki magyarságról, nagy élmény volt hallgatni őket.

Rengeteg élménnyel gazdagodva indultunk haza. Szeretettel gondolunk vissza vendéglátóinkra, idegenvezetőinkre és hálásak vagyunk az időjárásnak, hogy november végén kegyes volt hozzánk és élvezhettük szabadtéri programjainkat is.

Macher Róbertné