Rengeteg élménnyel és ismerettel tértünk haza Horvátországból, remélve hogy hamarosan újra láthatjuk a tengert.
Vajda Jenő
Az út során készült képeket ITT nézhetik meg.
Deákosok Szlovákiában!
A „Határtalanul” program segítségével az Iregszemcsei Deák Ferenc Általános Iskola 7. osztályos tanulói négy napos kiránduláson vettek részt 2019. május 28-tól a Felvidéken, Szlovákiában. A túrát az intézmény 52 iregszemcsei, magyarkeszi és felsőnyéki tanulója teljesítette.
A Határtalanul program arra ad lehetőséget, hogy a gyerekek megismerkedjenek a határon túli magyar történelmi, irodalmi emlékekkel, természeti kincsekkel és a határon túli magyarsággal.
Sajnos az időjárás nem fogadott minket kegyeibe, de az eső ellenére meglátogattuk Bajmóc várát, városnéző sétát tettünk idegenvezető segítségével Besztercebányán. Szállásunk a Tátra lábánál, Tátralomnicon volt.
Esőben, felhőben tettünk túrát a 2634 méter magas Lomnici-csúcsra, de a három kabinos libegővel utazás és a hógolyózás feledtette velünk a korlátozott kilátást.
Kirándultunk Késmárkra és Lőcsére, ahol beszélgettünk a települések magyar irodalmi és történelmi szerepükről.
Halogattuk a túránkat a Csorba-tóhoz, hátha eláll az eső, feloszlik a felhőzet és kisüt a nap. De ez a kirándulás az esős túrákról marad emlékezetes.
Hazaúton megálltunk Kassán, ahol megnéztük a kassai főszékesegyházat, II. Rákóczi Ferenc sírját, Rodostói házának pontos mását, a színház épületét, a főteret. Utolsó programpontként rövid sétát tettünk a Szádelői-völgyben.
Rengeteg élménnyel, ismerettel és vizes esőkabáttal tértünk haza Szlovákiából, megfogadva, hogy még visszatérünk, mikor süt a Nap.
Vajda Jenő
Határtalanul Horvátországban!
A „Határtalanul! tanulmányi kirándulás hetedikeseknek” program keretein belül az Iregszemcsei Deák Ferenc Általános Iskolának és tagintézményeinek 41 hetedikes tanulója tanulmányi kiránduláson vett részt Horvátországban 2018. május 29-től június 1-ig. A program célja, hogy a diákok megismerjék a külhoni magyar történelmi, kulturális emlékeket.
Idegenvezetők segítségével megismerkedtünk Zágráb és Rijeka nevezetességeivel.
Zágrábban a Zrínyi parkon átsétálva megnéztük a meteorológiai állomást, a Jelasics bán teret, Gradac kőkapuját, a főszékesegyházat és a Szent Márk templomot.
Trsat várából fantasztikus kilátás tárult a tengerre és Rijeka városára. A kikötőbe lesétálva magyar nyelvi emlékeket kerestünk és nemzeti színű szalagot kötöttünk Baross Gábor emléktáblájánál. Megnéztük a színház épületét, majd Jókai Mórról beszélgettünk az író nemrég felavatott emlékművénél.
Lovranban az óvároson átsétálva nemzeti színű szalagot kötöttünk a Villa Flóránál elhelyezett Feszty Árpád emléktáblánál, majd a Lungomare- sétányon elsétáltunk Opatijáig. Ott az Angiolina parkban a gyerekek néhány selfivel megörökítették a mediterrán és trópusi növényvilágot.
Utolsó nap a szálláshelyünkön, Kraljevicában kerestük fel a Frangepán várat.
Természetesen túránkból nem hiányozhatott a fürdés sem az Adriai tengerben. Szálláshelyünk kitűnő stranddal rendelkezett, és minden nap késő délutáni fürdőzéssel végződött.
Rengeteg élménnyel és ismerettel tértünk haza Horvátországból, megfogadva, hogy még visszatérünk a tengerhez.
Vajda Jenő
Erdélyben Határtalanul
A „Határtalanul” program segítségével az Iregszemcsei Deák Ferenc Általános Iskola 7. osztályos tanulói négy napos kiránduláson vettek részt Romániában, Erdélyben. A túrán az iskola 41 iregszemcsei, magyarkeszi és felsőnyéki tanulója vett részt.
A Határtalanul program arra ad lehetőséget, hogy a gyerekek megismerkedjenek a határon túli magyar történelmi, irodalmi emlékekkel, természeti kincsekkel és a határon túli magyarsággal.
Utunk során meglátogattuk Nagyvárad, Torockószentgyörgy, Gyulafehérvár és Déva várát, a kolozsvári Szent Mihály székesegyházat és a tordai Kisboldogasszony templomot. Kolozsváron megnéztük Mátyás király szülőházát és a főtéren álló szobrát. Felejthetetlen túrát tettünk a tordai sóbányában és a tordai hasadékban.
Nemzeti színű szalagot kötöttünk Nagyenyeden a Bethlen Gábor kollégiumnál és Aradon a Vértanúk emlékművénél.
Szállásunk az Európa Nostra díjas településen, Torockón volt. A falu lakosságának 98%-a vallja magát magyarnak. Itt a néprajzi múzeumban megismerkedhettünk Aranyosszék népművészetével, iparával. Megnéztük a felújítás alatt álló vízimalmot is. A gyerekek érdeklődve figyelték, hogyan hajtják be a teheneket este a legelőről.
Meglátogattuk és ajándékot vittünk a Böjte Csaba ferences rendi szerzetes által működtetett torockói Kis Szent Teréz Gyermekotthonba. Köszönjük a felajánlásokat a szülőknek, Az iregszemcsei iskolának és Vecsei Sándornak. A gyermekotthon és a mi gyermekeink nagyon jó hangulatú focimeccset játszottak egymással.
A négy nap elteltével mindenki rengeteg jó és szép élménnyel tért haza.
Vajda Jenő